El-Kuddûs / Kudüs şehri:

 

El-Kuddûs ismi sadece 59:23 ve 62:1 âyetlerde geçer. Kudüs şehrine bağlantısı ise, 17. Sûre olan İSRÂ, gece yürüyüşü anlamına gelen ilk âyetinde geçen Kudüs şehrindeki Mescid-i Aksa’nın anlatımı ve hemen devamında Yahudilerin iki defa fesat çıkarıp iki defa Mescid-i Aksa’ya bağlantılı Hz. Süleyman tapınağının yok edilmesiyle ve âyet numaralarıyla anlam kazanıyor.

 

Allâhü Teâlâ, 621 yılında Hz. Muhammed a.s.’ı ‘sav’, bir gece Burak isimli binekle gecenin bir vaktinde âyetlerinden ‘alâmetlerinden’ bir kısmını göstermek üzere Mekke Mescid-i Haram’dan ‘hürmetli, yasakların uygulandığı ibadethaneden’, Kudüs şehrindeki Mescid-i Aksa’ya ‘en uzak ibadethaneye’ yürütmüştür.

 

Yahudilerin Kudüs’ü sahiplendikleri için muhtemelen Yahudi takvimine göre 5923, miladi takvime göre 2163 yılına denk gelen burası ile ilgili yaşanacak bir olaya dikkat çekiliyor olabilir. Çünkü İsrâ Sûresinin 4-8 âyetleri, Yahudilerin iki defa fesat çıkarıp iki defa Mescid-i Aksa’ya bağlantılı Hz. Süleyman tapınağının yok edilmesiyle ilgili “Böylece sonrakinin (ikinci fesadınızın) vadesi geldiği zaman, onurunuzu ayaklar altına alarak sizi insanların yüzüne bakamaz hale getirsinler, daha önce girdikleri gibi yine Mescid’e, (Süleyman Mabedi’ne) girsinler ve istila ettikleri her yeri, ellerine geçirdikleri her şeyi büsbütün tahrip etsinler diye, başınıza yine düşmanlarınızı musallat edeceğiz.” diye bildirmiştir.

 

 

>17:1, 17:2, 17:3, 17:4, 17:5, 17:6, 17:7, 17:8<

 

 

El-Kuddûs: